Alig akad olyan keresztény házaskör hazánkban, ahol az elmúlt évek során ne vetítették volna le a Fireproof – magyarul Szerelempróba címen futó – filmet, mely rövid időn belül a házasságmentő, -gondozó szolgálat eszközévé vált szerte a világon. Érthető és jogos, hogy így történt, mert a film jól szerkesztett, fordulatos és izgalmas, és ami a legfontosabb: üzenete teljes mértékben egyezik hitünkkel, sőt a házassági krízis kezelésére felkínált megoldás is harmonizál a bibliai lelkigondozással.
Akik látták az említett filmet, most örömmel veszik kézbe a Harmat Kiadó könyvét, a film alapján készült regényt. Szokatlan esemény történt: nem egy nagy sikerű regényt filmesítettek meg, hanem fordítva: egy népszerűvé vált film alapján íródott a kitűnő könyv.
Az alaptörténet röviden a következő. Egy fiatal pár házassága súlyos válságba kerül. Az események sorát indító, indulatokkal teli párbeszéd jól illusztrálja a kialakult helyzetet, s a gyakorló házassággondozó számára is ismerősen cseng: mindkét fél csak a saját sérelmeit látja, miközben meg van győződve a maga igazáról és a másik gonoszságáról.
A férj, Caleb Holt bátor és áldozatot, sőt veszélyt vállaló tűzoltó, aki hősiesen küzd mások életéért, de házasságának kudarcával szemben tehetetlen – olyannyira, hogy feleségével egyetlen megoldást látnak maguk előtt: a válást. Calebet azonban édesapja arra kéri, hogy adjon még egy utolsó esélyt kapcsolatuknak, és teljesítsen egy negyvennapos próbát. Ehhez segítséget is kínál: egy naplót, amely minden napra előír egy-egy feladatot. (Ez a kötet Merj szeretni! címmel szintén megjelent magyarul, az Immánuel Alapítvány gondozásában.) Caleb hősiesen nekilát a feladatok teljesítésének: vacsorát főz, virággal kedveskedik feleségének, rendet tesz a lakásban – csupa olyasmit csinál, amire korábban alig lehetett rávenni. Ám hiába a sok igyekezet – a várt hatás sokáig elmarad, s a próba egyre nehezebbé válik.
Mitől következik be mégis a fordulat? Hogyan győz mégis a szeretet? Caleb az édesapjával való beszélgetés közben rájön arra, hogy az, ami neki úgy fáj – nevezetesen hogy semmibe veszik a szeretetét –, Isten számára sem ismeretlen. Ő ugyanígy jár nap mint nap velünk: keresi a velünk való kapcsolatot, szeretetével elhalmoz bennünket, s mi mégsem fogadjuk a közeledését, segítségét. Pedig a problémáinkra a megoldás nála rejlik…
Caleb felismerését a könyv így örökíti meg:
„ Jézus, szükségem van rád – suttogta [Caleb]. – Te nem mondtál le rólam, ezért én sem mondok le Chaterine-ről. Kérlek, vond magadhoz őt is. Ha útban vagyok, akkor távolíts el. De a házasságomat nem tudom egyedül rendbe hozni. Rád bízom magam.”
Bizony aki csak a napló által előírt teendőket igyekszik teljesíteni, és kemény elhatározással megpróbálja a negyvennapos feladatsort végigcsinálni, alighanem zsákutcába kerül, és próbálkozása kudarcba fullad. Emberi erővel ugyanis nem lehet győzni az énközpontúság és az önzés felett.
A könyvnek van egy nagy előnye a filmmel szemben: a film pereg tovább, de az olvasásban meg lehet állni, vissza lehet lapozni, el lehet gondolkodni, lehet közben imádkozni. Imádság – és az Úristen vezetése és ereje – nélkül nem érdemes, de nem is lehet eredményesen házassági válságot kezelni.
Pálhegyi Ferenc
pszichológus, a Bibliai Házassággondozó Szolgálat alapítója
Megjelent a family.hu-n
Lapozzon bele