Az amerikai mennonita vallási gyülekezetben tevékenykedő Penner-házaspár könyve különleges megközelítésű, de a valós problémákhoz, tapasztalatokhoz erős szálakkal kötődő írás a szexualitás témakörében. Alapvetésük, hogy a szexualitás Isten ajándéka (vagyis korántsem bűnös és tisztátalan), céljuk pedig, hogy teljességgel részesülhessünk ebből az ajándékból. Első hallásra talán azt hihetnénk, egy szigorú vallásos gyülekezet tagjai által publikált mű a szexualitásról kevés érdemlegeset nyújthat a vallást nem, vagy kevésbé szigorúan gyakorlók számára. Clifford és Joyce Penner azonban olvasmányos, gyakorlatias és mindenekelőtt teljesen nyílt és őszinte szöveget adnak az Olvasó kezébe.A szerzők rendszerint a házasságon belüli szexuális kapcsolatokra vonatkoztatva írnak, ám mondandójuk az emberi szexualitást tekintve egyetemes. Az óriási tanácsadási és oktatási tapasztalattal rendelkező szerző-házaspár maga is mélyen vallja ezen erkölcsi elveket, de könyvüket olvasva egyáltalán nem érzi az ember, hogy az olvasmány vallási tételeket kényszerítene olvasóira; a művet nem hatja át – a hasznosság kárára váló- vallásosság. Alapvető gondolataikat gyakran bibliai idézetekkel támasztják alá, s állapítják meg, hogy a Szentírás korántsem ellensége a szexualitásnak, csupán erkölcsi elveket fogalmaz meg a párkapcsolattal, a házassággal, és a házas felekkel kapcsolatosan.
A könyvet tehát a vallást egyáltalán nem gyakorló, sőt akár a felmerülő erkölcsi elveket sem valló olvasó is élvezettel és haszonnal forgathatja. A szerzők a legmodernebb és legszakszerűbb ismeretekre támaszkodva írnak a szexualitás különböző területeiről. Egy-egy ilyen területhez rendszerint elméleti és gyakorlati ismeretek, valamint (otthon végzendő) gyakorlatok tartoznak. Az egyes fejezetekben sokszor nagy hangsúllyal jelenik meg a már említett elv (mely szerint a szexualitás Isten ajándéka) feloldandó a szexualitással szembeni vallásos és erkölcsi aggodalmakat.
Az első fejezetek a szexualitás „bibliai” megközelítésére fókuszálnak, vagyis megfogalmazzák azokat későbbiekben is elő-előkerülő elveket, melyek szellemében a szerzők tevékenykednek. A második rész saját testével ismerteti meg az Olvasót, nem pusztán biológiai, de lelki vonatkozásban is. A fejezet kiváló gyakorlatokat ismertet saját és partnerünk testének megismerésére. Ezek után a harmadik fejezetben a szerelmi együttlét témakörét járhatjuk körül a kezdeményezés gyakori dilemmájától az orgazmusig. A fejezet megkülönböztetett figyelmet szentel az együttlét lelki tényezőire a kezdeményezés előttől az orgazmusok utánig. A Homokszem a gépezetben címet viselő negyedik rész kivételesen széles körben foglalkozik a szexuális zavarokkal, s hatékony gyakorlatokat mutat be azok kezelésére. A fejezet a korai magömléstől a kiégésen át a gyermek születése utáni időszakig szinte az összes lehetséges zavarral foglalkozik, és a viszonylag modern jelenségnek számító pornográfiának is több oldalt szentel. A záró rész a Lehet még jobb! címet viseli, és a témakörben szinte egyedüliként a szexualitásban rejlő további (a problémákon túli) lehetőségek kibontása felé tesz lépéseket. A fejezet nagy érdeme, hogy e lehetőségeket szintén főként a lelki, mintsem a testi síkon keresi, s ezzel a szexualitás – véleményem szerint – termékenyebb megközelítését képviseli.
A szexualitás ajándékát bátran ajánlom szakembereknek, segítőknek, laikusoknak, problémával küzdőknek, és kielégítő szexuális életet élőknek, hasznos és nem utolsó sorban élvezetes olvasmány!
Recenziót írta: Csonka Balázs
Megjelent a pszichológia.com-on