Frank B. Minirth – Paul D. Meier: A boldogság választható. A depresszió tünetei, okai és kezelése
Szókratész úgy vélte, a boldogság nem más, mint az ismeret, s erre oktatta Platónt, Arisztotelész mesterét, aki a későbbiekben Nagy Sándor nevelője lett. Freud nézete szerint a boldogság a belátás eredménye; Pavlov azt tanította, kondicionálás útján alakítható; Piaget szerint a megismerő folyamatok jelentik a kulcsát; William James a pragmatizmussal hozta kapcsolatba; Rogers szerint pedig legfontosabb feltétele a megértés.
„A legtöbb ember esetében a boldogság csupán elhatározás kérdése” – vallotta Abraham Lincoln, az az államférfi, aki átélte jegyese halálát, elvesztett egy választást, átvészelte az amerikai polgárháborút, s életének egyik mélypontján az öngyilkosság gondolata is megfordult a fejében. Megpróbáltatásai ellenére mégis úgy döntött, megküzd a depresszióval, és utolsó éveiben a boldogságot választotta.
A lehangoltság, a szomorúság, a reményvesztett és tehetetlen életérzés, a szorongás és a kétségbeesés ötvözetéből álló kórkép gyakrabban fordul elő, mint az összes többi lelki zavar együttesen. Élete egy-egy szakaszában csaknem mindenkit megkörnyékez a depresszió.
A könyv pszichiáter szerzői több évtizedes szakmai tapasztalatuk alapján állítják: még a súlyos klinikai depresszióban szenvedők állapota is kezelhető, s ők is megszabadulhatnak a betegséget kísérő érzelmi fájdalomtól. Legújabb művükben rámutatnak a veszélyeztetettek körére; feltárják a depresszió gyökereit; részletesen tárgyalják a gyász, az elfojtott harag és a félelem, a stressz valamint a bizonytalanság betegséget kiváltó hatását. Az okok és a kezelési módszerek számbavétele során a tudomány új felismerései mellett a Szentírásra hivatkoznak.
A szerzőpáros meggyőződése szerint a depresszió leküzdése egy folyamat, amely döntések sorozatára épül. A boldogság tehát akár életformánkká is válhat, amennyiben megfelelő módon törekszünk rá.
A könyv korántsem csupán szakembereknek szól. A depresszióban szenvedők lehetőséget kapnak arra, hogy jobban megértsék önmagukat, s szerepet vállaljanak saját gyógyulásukban. Az egészséges embereknek pedig abban segít, hogy több megértéssel közelítsenek lehangoltsággal küszködő társaikhoz, akik gyakran úgy érzik, hogy az egészségesek világában félreértik, vagy tévesen ítélik meg őket.
Ferenczi Andrea
a könyv felelős szerkesztője