Francine Rivers: Megváltó szeretet
„– Szabad akarok lenni, Michael! Csupán egyetlen egyszer az életem során. Szabad! – Angel hangja elcsuklott.
– Hiszen szabad vagy. Csak még nem tudod.”
A kegyelem vonala és A bátorság fiai című könyvsorozat után Francine Rivers újabb regénye jelent meg magyarul a Harmat Kiadó gondozásában. Az 1991-ben kiadott Megváltó szeretetre az amerikai bestseller írónő a szívéhez legközelebb álló könyvként tekint, amely egyben fordulópontot is jelentett a számára irodalmi pályafutásában. Az addig csupán „világi” kiadóknak dolgozó és romantikus regényeket publikáló Rivers így vall a mű jelentőségéről: „A legkedvesebb könyvemnek a Megváltó szeretetet tartom. Megtért keresztényként ezt írtam először, így egyfajta hitvallásommá is vált, továbbá ez volt a legizgalmasabb év, amelyet egy könyv alkotásával töltöttem.”
Hóseás próféta történetének modern kori parafrázisa az 1850-es évek Kaliforniájába kalauzolja az olvasókat. Az amerikai aranyvidéken járunk, ahol a férfiak eladják a lelküket egy zsák aranyért, a nők pedig testüket bocsátják áruba, hogy legyen egy hely, ahol álomra hajthatják a fejüket. Micheal Hosea, az egyszerű farmer megpillantja az utcán sétáló, angyali szépségű Angelt, aki a Hercegnő vezette nyilvánosházban dolgozik. A férfit megigézi a látvány: úgy érzi, az ő feladata megmenteni a kiszolgáltatott lány életét és lelkét. Egy majdnem végzetes katasztrófába torkolló éjszaka során Michael kimenti Angelt a madám karmai közül, feleségül veszi, és magával viszi a farmjára, hogy új életet kezdhessenek. Tetteivel és feltétel nélküli szeretetével szép lassan, napról napra dönti le a nő keserű ellenállását, míg végül Angel szíve – akarata ellenére – Michael felé fordul. Az ismeretlen érzések tengerében azonban újra és újra felcsapnak a múlt kísértő hullámai, így a lány végül mégis a menekülést választja. Menekülést a sötétbe, az igazság elől…
A Megváltó szeretet az ember és Isten között húzódó párbeszéd gyönyörű allegóriája. Ahogyan egykor Gómer és Hóseás kapcsolata Izrael Istentől való elfordulását jelképezte, ugyanígy utal Angel és Michael története az Istentől eltávolodó Ember örök képére. A nyolcévesen prostitúcióba kényszerített, folytonos kétségek és fájdalmak között hánykódó Angel személyével szemben Michael Hosea idealizált alakja az isteni megbocsátás állandóságát jeleníti meg. A nő jellemfejlődése során viszont finoman rajzolódik ki egy ív, amely elgondolkodásra készteti az olvasót. „Ami történt, az megtörtént. Bennem van, kőbe vésve.” – vallja Angel többször is a történet során, ám a könyv végére vele együtt mi is megértjük: hogyan szabadulhat fel és születhet újjá – az isteni és emberi szeretetben feloldódva – a múlt által megkötözött lélek. A tükörbe pillantás, vagyis az önmagunkkal és tetteink következményeivel való szembenézés küzdelmes folyamatát mutatja be Angel története.
Francine Rivers ebben a regényében is egyszerre mesél és tanít, megigézi a lelkünk és üzenetet közvetít, miközben egy történelmi időutazásra invitál bennünket. Amy Grant Grammy-díjas amerikai énekesnő a következőképpen fogalmazta meg a Megváltó szeretetet körüllengő varázst: „A regényből áradó igazság szinte a térdemre kényszerített. Miután letettem a könyvet, úgy éreztem, hogy az olvasása során egészen más emberré váltam.” A mű 2005-ben megkapta a több mint félmillió példányban eladott keresztény regényeknek járó ECPA Arany Könyv-díjat, 2009-ben pedig – az egymilliós határt átlépve – Platina Könyv-díjban is részesült.
A Megváltó szeretet lebilincselő történetvezetésével és szerethető karaktereivel letehetetlen olvasmánynak bizonyulhat a végtelennek tűnő nyári délutánok során, és segítségével néhány órára talán sikerül magunk mögött hagyni jelenünk „kétségbeesett, zaklatott” világát. Megéri élni ezzel a lehetőséggel!