C. S. Lewis A nagy válás című írásának 2016-os kiadása megújult külsővel jelent meg a Harmat kiadónál. A világhírű XX. századi író, irodalomtudós, oxfordi tanár és keresztény apologéta szerző neve feltehetően nem cseng ismeretlenül senki számára. Azok, akik olvastak már munkáiból, ismerik Lewis merészen sajátos, fantáziadús világát. Akik még nem, azok pedig hallhattak róla (vagy épp most olvashatnak).
Bevallom, az utóbbiak közé tartozom: A nagy válás az első teljes olvasmányom C. S. Lewis regényei közül. Innentől és ezúton is csak kézbevételére bátoríthatok mindenkit. Műfajából és terjedelméből következően a garantáltan letehetetlen, akár egy szuszra egészében elolvasható könyvek közé tartozik. Persze a fantáziairodalommal sem árt jóban lennünk, de legalábbis nyitottnak ahhoz, hogy a kötet igazán élvezhető legyen számunkra.
Ha a cím miatt valamilyen kapcsolati, házassági problémára gondolnánk, tévúton járunk. A nagy válás a menny és pokol szükségszerű elválasztottságáról szól jellegzetes, többségében névtelen, de valahol nagyon is ismerős szereplőinek felvonultatásával. Felvillant bizonyos számunkra sem ismeretlen helyzeteket, hozzáállást, viselkedést, melyek komoly választási lehetőséget hordoznak magukban. Arra derül fény – szó szerint is –, hogy az üdvösség lényegében választás kérdése. Némileg a „látogatás a mennyben” témájú írásokat idézi, ugyanakkor jóval több ennél, és más is: allegorikus meseregény.
A konkrét történéseken túl Lewis mély, teologikus-filozofikus gondolkodásmódjával van teleszőve egészen sajátos, gondolatindító felvetésekkel. Az íróval együtt, személyes jelenlétén és érintettségén keresztül egy egészen különleges, álomszerűen meghökkentő utazás részeseivé válunk.
Káprázatos, szürreális meseországba csöppenünk, ahol a feltáruló világ lenyűgözően színes, ugyanakkor a Biblia alapján vázolt örökkévalóság nagyon is feketén-fehéren jelenik meg. Amint a választás és következménye is, amit A nagy válás jelent.
Licskay Eszter
Lapozzon bele