Ez a könyv – amely a határvonalak-sorozat második köteteként jelenik meg magyarul – az egészséges és ésszerű határok kialakításának bibliai alapjairól szól. Arról, hogy hogyan vállalhatunk felelősséget önmagunkért, hogy ne csak sodródjunk és reagáljunk a minket érő hatásokra, hanem aktívan és felelősen alakítsuk saját életünket.
A szerzők valódi élethelyzetekből és esetekből kiindulva vizsgálják, hol húzódnak a határaink, mit védenek, hogyan jelölhetjük ki őket, mikor sérülnek meg, és hogyan lehet őket helyreállítani.
Vélemény a könyvről
Sok jó szándékú embernek és sok keresztyénnek okoz gondot, hogy nem tud nemet mondani. Bármire kérik, úgy véli, nem szabad visszautasítania. Sőt, ha a környezetében valaki kudarcot vall, ő érez bűntudatot, mert nem tudott segíteni.
Életünk számos zavara és konfliktusa a határok hiányával összefüggő problémákban gyökerezik. Egyértelmű határok híján az a veszély fenyeget, hogy elveszítjük szabadságunkat, hagyjuk, hogy mások irányítsanak minket, nem értékrendünk, hanem félelmeink, bűntudatunk vagy hiányérzetünk alapján hozunk döntéseket vagy feladjuk a személyiségünket azért, hogy megtartsunk egy kapcsolatot.
Az, hogy a megfelelő határokat meg tudjuk-e húzni magunk körül, minden kapcsolatunkban fontos: a szüleinkkel, a tanárainkkal, a barátainkkal, a munkatársainkkal, a szerelmünkkel vagy a házastársunkkal való jó viszonynak a záloga a bátorság, amivel ezeket a határokat felállítjuk, tiszteletben tartjuk és tartatjuk. Már kisgyermekkorban, az úgynevezett „dac-korszak”-ban próbálgatják a gyerekek ennek a képességnek az elsajátítását, és minden életkorban más és más határt kell meghúznunk. Ám sajnos nem mindenki nőhet fel olyan környezetben, ahol mindvégig segítik őt, hogy meg tudja nevezni a szükségleteit és a vágyait, érvényt tudjon szerezni a döntéseinek, és vállalja a következményeket is. Tehát szabad és felelősségteljes életvitelt alakíthasson ki. Ezért vannak, akik képtelenek nemet vagy akár határozott igent mondani, mások pedig képtelenek a nemet meghallani. Mindkét csoportnak szól ez a könyv, amely tisztázza az önzés, a segítőkészség, a bocsánat, a tisztelet, az ellentmondás és az engedelmesség körüli mítoszokat és félreértéseket. Különféle „határsértő” élethelyzetekből hoz példákat és megoldásokat – az iskolai, gyülekezeti és munkahelyi konfliktusoktól kezdve az üzleti tárgyalásokon át a családi kapcsolatokig.
A pszichológus szerzők azt ígérik, hogy ha kidolgozzuk, hogy hol húzódnak a határaink, és mi az, amiért felelősséggel tartozunk és mi az, amiért nem, hatékonyabban használhatjuk fel az erőforrásainkat, azt fogjuk tenni, ami a mi dolgunk, és a magunk életét élhetjük, ráadásul jól működő és egészséges kapcsolatokat élvezhetünk. – Naszádi Kriszta könyvajánlója
Dr. Henry Cloud és Dr. John Townsend
Mindkét szerző gyakorló pszichológus és népszerű előadó, akik számos könyvet írtak közösen az emberi kapcsolatok témájában, köztük olyan, angol nyelvterületen bestsellereket, mint pl. a Boundaries (Határvonalak) – sorozat házasságról és gyereknevelésről szóló köteteit.
Lapozzon bele