A Chapman nevét ismerő olvasókból az író nevét meghallva – talán nem túlzás – tízből tíz rögtön az 5 szeretetnyelvre asszociál, hiszen a nagynevű pszichológus és párterapeuta legnagyobb és legismertebb munkája ezen szeretetnyelvek elmélete. Nem gondoltam volna, hogy egyszer majd egy olyan könyvet veszek a kezembe, melyben ugyanez az ember a bilire szoktatásról és a csecsemőkori alvás rendszerének kialakításáról ír. Bevallom, a 12 dolog, amit jó lett volna tudni, mielőtt szülők lettünk messzemenően a legjobb szakkönyv a témában, amelyet eddig a kezembe vettem, pedig számtalan hasonló könyvet végigolvastam, amikor az első kislányom megszületett.
Ahogy a pszichológustól már megszokhattuk, ismét könnyeden, humorosan, az életből merített példákkal ragadott meg egy témát, s ismét egy olyat, melyben központi szerepet játszanak a családi kapcsolatok, a szeretet, az egymással való törődés.
Valószínűleg nem egyedi eset az enyém, amikor azt mondom: az elmúlt évek során többször ilyen kezdettel fogalmazódott meg bennem egy-egy gondolat: „Milyen kár, hogy nem tudtam a gyereknevelésről, hogy…” Chapman a legfontosabbakat egy csokorba gyűjtötte, hogy ezzel segítséget nyújtson a kezdő szülőknek, fiatal pároknak, családot tervező fiataloknak a kezdeti nehézségek áthidalásában, s a már gyakorlottaknak a későbbi, kamaszkori problémák átvészelésében.
Érintőlegesen szó esik ebben a könyvben is az 5 szeretetnyelvről, ám nem eköré épül az egész kötet, hanem igyekszik a gyermekeket alaposan megismerni, legyen akár csecsemő, óvodáskorú vagy még idősebb. Olvashatunk arról, hogy mennyire fontos a szülői minta, hogyan mutathatunk példát, és hogy alkalmanként bizony nekünk, szülőknek is bocsánatot kell kérnünk. Erről egy főiskolai tanárom jutott eszembe, aki az egyik előadáson azt mondta, attól, hogy a gyerek méreteit tekintve kisebb, még egyenrangú fél, s úgy is kell kezelni. Nem kevesebb, mint mi, nem parancsolni kell neki, hanem megmutatni a helyes utat.
Ha védőnő lennék, ezt a könyvet minden kismamának és kispapának ajánlanám, hogy még a gyermekük megszületése előtt olvassák el, hiszen nagyon nagy segítség lehet, amire csak akkor jövünk rá, amikor már megtapasztaljuk a gyermekvállalás nehézségeit.
Lapozzon bele