„Mindenekelőtt azt a kérdést kell feltennünk: melyik ajtó az igazi, s nem azt, hogy melyik tetszik a legjobban a színe vagy a burkolata alapján. Magyarán, a kérdés soha ne az legyen: Kedvelem-e ezt az istentiszteleti formát?, hanem az, hogy Igazak-e ezek a tanítások? Valóban szent hely-e ez?
Amikor eljutottunk a saját szobánkba, legyünk szívélyesek azokhoz, akik másik ajtót választottak, és azokhoz is, akik még mindig az előcsarnokban várakoznak! Ha rosszak, még inkább szükségük van imáinkra; ha ellenségeink, akkor pedig még parancsunk is van rá, hogy imádkozzunk értük” – írja C. S. Lewis szókimondó, őszinte és sziporkázóan szellemes apologetikai művében.
Vélemény a könyvről
A szerzőnek ez a kötete a BBC rádióban elhangzott előadás-sorozatának gyűjteménye. Benne az erkölcs, a képzelet és a racionalitás – avagy a jó, a szép és az igaz – szempontjából egyaránt lenyűgöző erővel vonultatja föl a keresztény eszméket, tudatosan mellőzve a felekezeteket elválasztó dogmatikai különbségeket.
Nem! A kereszténység valóban egy kicsit sem egyszerű, de ki fogja akkor elmondani nekik, hogy mi sem gondoljuk, hogy az ördög egy kis vörös manó lenne szarvakkal meg vasvillával, aki kondérban főzi a félrelépőket meg az adócsalókat, valahol mélyen a talpunk alatt, ha mi nem szállunk vitába értelmes ember módjára, hanem a nevetségessé válástól megijedve visszahúzódunk biztonságos keresztény vackainkba, ahol nem kell ilyesfajta váratlan bombatámadástól tartanunk? Pedig talán egymástól is gyakrabban kellene kérdeznünk, és meglepődve tapasztalnánk, sokszor milyen gyerekes vagy egymásnak ellentmondó elképzelések vannak a tudattalanunkba ágyazódva. Más témákról pedig egyáltalán egy értelmes szót nem tudnánk kibökni (tisztelet a kivételnek!). Nos íme valaki, aki tud!
Érthető, követhető filozófia, ízlés szerint, ugyanis C.S. Lewis semmit nem fog lenyomni a torkunkon, ha az nekünk nem tetszik. Mégis biztos vagyok benne, hogy kevesen akarnak majd vitába szállni azzal a lenyűgöző logikával és életbölcsességgel, aminek segítségével ezt a nagyon is kényes témát tálalja. Laikusoknak és „haladóknak” egyaránt jó étvágyat hozzá! – Részlet a Jelige magazin 2006. 31. számából; Írta: Naszádi Anna
C. S. Lewis
C. S. Lewis (1898-1963) angol irodalmat tanított Oxfordban, s széles irodalmi repertoárjával nemzetközi hírnevet szerzett magának. Szépírói és akadémiai munkássága egyaránt jelentős. Írt gyermekmeséket, fantasztikus regényeket, de irodalomkritikái, irodalomtörténeti és apologetikai művei is közkedveltek.
Lapozzon bele