Dr. Mary Aikennel személyesen 2016-ban találkoztam az évente megrendezésre kerülő Safer Internet Fórumon, ahol ő tartotta a nyitóelőadást. Már akkor is magával ragadott lendületes stílusa és közérthetősége, ahogy egy előadásba sűrített a digitális világ lehetőségeit, kihívásait és a ránk váró megoldandó feladatokat. Ezzel egyidőben az egyik televíziós csatorna pedig műsorra tűzte az eseteit feldolgozó Cyberhelyszínelők című sorozatot, ahol Patricia Arquette keltette életre Aiken professzor asszonyt. 2020-ban pedig a Harmat Kiadó jóvoltából elolvashattam Cybercsapda című könyvét.
Az elmúlt 10 évben, mióta internetbiztonsági foglalkozásokat tartok gyerekeknek, fiataloknak, szülőknek, tanároknak, mindig komplex módon közelítettem a témához. A jog világa mellett a technikai, pszichológiai ismereteket, legújabb tudományos eredményeket is beleszővöm az előadásaimban. Senki ne gondolja azt, hogy egy-egy részterület előtérbe helyezésével mindent kipipálhatunk.
Mary Aiken a cyberpszichológia világába enged számunkra betekintést. De mit is jelent ez? A cyberpszichológia a kibontakozóban lévő technológiának az emberi viselkedésre gyakorolt hatását tanulmányozza. Ez a társadalom egészét érdekli és mindenki szeretne biztosra menni és elkerülni a cyberhatások káros következményeit. Nincs olyan szülő, aki ne aggódna azon, hogy túl sokat kütyüzik a gyereke, a pedagógusok is szoronganak, hogyha a net érdekesebb, mint ők, akkor egyáltalán mit és hogyan tanítsanak az iskolában, a fiatalokat beszippantja a közösségi média és már szinte ott élik az életüket. Jó ez vagy épp az emberiség legnagyobb katasztrófája felé sodródunk vagy már ebben élünk?
Mary Aiken olyan kiemelt témákkal foglalkozik a könyvében, mint a szorongás, depresszió, önértékelés, kockázatvállalás, testkép, önkárosítás, alvásminőség, szexting, addiktív magatartási formák. Ezeket a szavakat olvasva sokan még inkább pánikba esnek és mindent megtesznek azért, hogy ez velük ne történhessen meg. Sem a pánik, sem a félelemkeltés híve nem vagyok. A fenti jelenségeket ismernünk kell, őszintén és nyíltan kell beszélni róluk és nemcsak akkor, ha valaki bajba kerül.
A könyv beszél egy küszöbön álló mentális egészség krízisről. Ennek mi magunk lehetünk a gyógyszerei. Az orvosságok egyike pedig a digitális intelligencia készségeinek elsajátítása. A digitális intelligencia olyan szociális, érzelmi és kognitív képességek összessége, amelyek elengedhetetlenek a digitális élethez. Ez tartalmazza a szükséges tudást, készségeket és képességeket arra, hogy az egyén érzékelje, adaptálja mások érzéseit vagy szabályozza mások viselkedését ahhoz, hogy meg tudjon küzdeni a digitális éra kihívásaival és szükségleteivel. A tudás és ismeretek mellett ezek a képességek olyan emberi értékekből gyökereznek, mint a tisztelet, tisztesség, az empátia és a megfontoltság. Ezek lehetővé teszik a technológia bölcs és felelős használatát.
Én a megelőzésben hiszek és hogy a digitális világ történései életkorhoz igazítva mindenki számára átadhatóak és megtanulhatóak. A Cybercsapda bemutatja mindazokat a témákat, amelyekkel foglalkoznunk kell, hogy egy biztonságos, pozitív és értékes digitális élményekkel teli világban élhessünk!
Dr. Baracsi Katalin LL. M családjogi szakjogász, internetjogász, közösségi média tréner
Lapozzon bele