Kiszállítási információk Magunkról About us Über uns About us Über uns

Aki nagyon keres, azt megtalálják

2017. december 13.

Beszélgetéskötet Ellis Potterrel.

A Harmat újdonságai között örömmel fedeztem fel, egy igen érdekes személyiséggel készített interjúkötetet. Szeretem ezt a műfajt, kíváncsian vártam a könyvet, de amikor megérkezett, tátva maradt a szám.

Az első kézbevétel pillanatában fogadni mertem volna, hogy Lente István keze van a dologban, annyira igényes és szép kivitelezésű a könyv. A címlap néhány vonalas grafikája nem csak ígéretes, hanem gondolatébresztő is volt. Tétován tekergő vonalak, amik útkeresésükkel kirajzoltak egy „személyiséget”. Valakit, akit Isten egyetlennek, számára fontosnak alkotott meg. Az egyik ilyen személyt, aki most mesél majd az útjáról: Ellis Pottert, aki mögé rögtön beáll az olvasó: én is ilyen vagyok Istennek. A vonalak pedig nem záródtak még le, nyilak jelzik, hogy a munka még tart. Ez ragadott magával először.

Aztán belelapozva a kötetbe – örömmel fedeztem föl a szöveg mellett itt-ott felbukkanó illusztrációkat. Ugyanaz a minimalista eszköztár rengeteg humorral és plusz gondolattal, amit a Kétbalkezes sorozatban is úgy szerettem – egész biztosan nem csak én egyedül. Számomra a csupa szöveg könyv sem okoz gondot, ezek a kis ajándék képek viszont elrejtett kincsként, nem várt kedves meglepetésként hatottak rám. Telitalálat.

A kérdező, Izsák Norbert neve A Lélek titkai kötet óta már aligha lehet ismeretlen. Szerencsés választás volt a beszélgetőtárs adottságaihoz az ő igazi mélybenéző típusa. Kérdései mögött nagy tudatosság és igazi megérteni vágyás rejlik.  

A bemutatott személyiség, Ellis Potter életútját a kötet címe jól megragadta. A mai pluralista világban talán nem is olyan ritka az ilyen kacskaringós istenkeresés. Róla mindenképpen elmondható, hogy végigjárta a vallási paletta csaknem összes „színét”. Keresett nagy szívóssággal és elképesztő energiákkal, rengeteget kérdezett, a könnyebb utakat pedig gondosan elkerülte. Szép és biztató, hogy meredek felfelé törekvése közben nem ő találja meg a nagy igazságot, hanem őt találja meg Isten.

Potter_Meredek_görbén_Istenhez_facebookŐszinte kutatása az igazság után, folyamatos gondolkodása, útkeresése továbbra sem szűnik meg a megtérése után. Nem fogad el „instant” megoldásokat, hanem – immár keresztényként is – folyamatosan elemez, fontolóra vesz, meg akar ismerni még mélyebben minél többet Istenből. Nézőpontja sokszor sajátos, így komolyabb megfontolásra készteti az olvasót is. Stílusa egyszerre humoros, eleven, könnyed és nagyon átgondolt. Ő az, aki lelki szükségletnek érzi az Istennek kiszolgáltatott állapotot például a költségvetés területén, és aki húsz órát készül egy prédikációra, hogy aztán ezzel a háttérrel már a Lélek – tetszése szerint – használhassa a gyülekezetben. Evidensnek tartja a lelkészfeleség felszabadítását a gyülekezeti elvárások alól, hogy társa így örömmel kiteljesedhessen.

Meghökkentő igazságokat mond el, amit egy másik szemszögből mi talán pont nem láthattunk, de soha nem nyomja le a torkunkon a „végső igazságot”. Nincsenek nagy egyetemes kijelentései, és helyet ad azoknak a dolgoknak, amiket nem ért. Nem mond ítéletet másokról, legfeljebb megállapít tényeket, mert tisztában van vele, hogy „nem ő a Szentlélek”. Az emberek sokféleségét elfogadva tanít és élvezi különbözőségeiket. Keresi a közös kiindulási pontokat és váratlan megközelítéseivel megfontolásra hív egy-egy témában.

Ellis Potter a kötet végére szinte ismerős testvérré vált számomra. Úgy éreztem, ha egyik-másik körülöttem élő embertársammal nem találom a hangot, talán ő éppen azokkal megtalálná.  Örülök, hogy másmilyenek, de az Úrban testvérek lehetünk.

Kérdéseinek egy részét még nem tettem fel saját magamnak, tehát nagy valószínűséggel nem utoljára olvastam el ezt a kötetet. Az is lehet, hogy nem fogunk mindenben egyetérteni, de az Istenre való rászorultságunkban együtt tudunk lélegezni és ezen kívül az emberi természet sokféleségéből adódó másságok – mentalitás, stílus, készségek – elfogadásával békében haladhatunk együtt egy cél felé. Ahogy ő mondja, bár keskeny az az út, de nem cérnavékony. Elférünk rajta egymás mellett is Jézus lábnyomában járva. Girbegurbán – ahogy általában szoktunk –, de célt nem tévesztve: Isten felé.

Füller Tímea

Lapozzon bele

Kapcsolódó termék

-20%
Izsák Norbert:

Meredek görbén Istenhez

Ellis Potter tizenöt évig élt zen buddhista szerzetesként egy kaliforniai kolostorban, amikor az élete egészen más irányba fordult. 


„Európában utazgattam és kolostorokat látogattam. Találkoztam egy régi ismerősömmel, aki éppen L'Abri-ba tartott, egy keresztény közösségbe, amit Francis Schaeffer alapított. Vele mentem. (…) egy-két gondolatot L’Abriban annyira veszélyesnek és hibásnak tartottam, hogy azt gondoltam: segítek nekik kimászni a sötétségből. Térítőként mentem oda, de elég rossz buddhista misszionárius voltam, mert ehelyett én lettem keresztény.”


Ellis fordulatokban bővelkedő élete izgalmas és tanulságos olvasmány különösen manapság, amikor úgy tűnik, a nyugati világban a keresztény egyház egyre inkább elveszíti hitelességét, és egyre több fiatal keresi az élet értelmét a távol-keleti vallások vonzáskörében. Ellis életébe Izsák Norbert coach és gyakorlati teológus kérdésein keresztül pillanthatunk be. A kötet hamarosan angol nyelven is olvasható lesz.

Részletes adatlap » 2 320 FtKosárba

Még több könyvajánló blog

2015. november 19.

Mint aki látja a hangot

Visky Andrással beszélget Sipos Márti Harmat Kiadó, 2009...

Elolvasom »

2017. október 25.

A Luther-regény margójára – vagyis néhány személyes gondolat szerkesztői ajánló helyett

Időnként akadnak olyan munkák, amelyek az átlagosnál sokkal nehezebben, több akadály és szinte megoldhatatlannak tűnő nehézség legyőzése után születnek meg. Valahogy különösen is ezt tapasztaltam most...

Elolvasom »

2021. november 22.

Ráháb zsoltára

Emlékszem az első döbbenetre, amikor megtudtam, hogy ilyen van. Pedig akkor még csak egy számomra ismeretlen gyerekről beszélték az oviban az anyukák. A torkom összeszorult, a hideg futkosott a hátamo...

Elolvasom »

2017. január 04.

Hogyan viszonyulunk ehhez a vágyunkhoz?

A szingli lét a témája Carolyn Leutwiller Páratlanság újraértelmezve című könyvének (Harmat Kiadó, 2016.), amelyben a szerző a jelenséget a keresztény hívők szemszögéből közelíti meg. A mű a maga nemé...

Elolvasom »

2016. december 16.

Tökéletes pajtás

Gary Chapman amerikai – nyugodtan mondhatjuk – sztárpszichológus és lelkész nevét az általa felfedezett és rendszerbe foglalt szeretetnyelvek tették népszerűvé azon egyszerű oknál fogva, hogy működnek...

Elolvasom »

2015. november 28.

Könyvbemutató – Őrangyalok

A Centrál kávéház zsúfolásig megtelt emeleti terme adott otthont Döbrentey Ildikó és Levente Péter Őrangyalok — személyi igazolvánnyal című kötete bemutatójának. A mű alapjául szolgáló cikksoroz...

Elolvasom »
Még több könyvajánló blog »