A szépség valamiféle váratlan megnyilvánulása, egy megmagyarázhatatlan belső sóvárgás, egy új tudományos felfedezés, egy gyermek világrajövetele, egy számunkra fontos személy elvesztése – olykor az élet lényegével kapcsolatos nehezen megválaszolható kérdéseket vet fel bennünk.
Rájöttünk-e már az élet lényegére, vagy még mindig akadnak hiányzó láncszemek; csupán a látható világ létezik-e, vagy valami más is rejtőzik mögötte; vajon nem tévesztjük-e össze az életet az élet közegével?
A szerző, miközben ezekre és hasonló kérdésekre keresi a választ, a hit határvidékén tett kalandos utazásra invitálja olvasóit. A szemmel látható világban mutat rá azokra a jelekre, amelyek életterünkben és környezetünkben egy másik világ létére utalhatnak. A világirodalom klasszikusaiból merít, és a XX. század legjelentősebb tanúinak és alakítóinak gondolatait idézi. Ezek segítségével fejtegeti: milyen formában létezhet a látható és a láthatatlan, a természeti és a természetfölötti egymás mellett, miként kapcsolódnak egymáshoz, s hogyan hatnak mindennapjainkra?
“Egyszer ellátogattam Argentína csücskébe, a Magellán felfedezői által — a tengerparton égő tüzek nyomán — Tierra del Fuegónak (‘a tűz földjének’) nevezett területre. A felfedezők megérkezése idején a helyiek ügyet sem vetettek a szoroson átkelő hatalmas hajókra. Később elmondták, hogy a hajókat egyszerűen látomásnak vélték, hiszen a látványt semmilyen korábbi élményükhöz nem tudták hozzákapcsolni. Nem volt elég tapasztalatuk, s még képzelőerejük sem ahhoz, hogy meg tudják fejteni a szemük előtt elsuhanó bizonyíték mibenlétét.
Vajon mi, akik megalkottuk New York felhőkarcolóit, és nem spanyol vitorlásokat, hanem űrállomásokat meg Hubble-teleszkópot építünk, hogy állunk ezzel? Mi vajon mit nem veszünk észre? Mi az, ami a képzelőerőnk vagy éppen hitünk hiánya miatt elkerüli a figyelmünket?
Soren Kierkegaard egyik példázata egy gazdag emberről szól, aki belső világítással felszerelt hintóján utazik. A kocsis ül a bakon a hideg, sötét éjszakában, és hajtja a lovat. A gazdag ember — azon egyszerű okból, hogy a lámpa mesterséges fénye mellett utazik a hintó belsejében — elmulasztja a csillagok pompás látványát, amely az egyszerű parasztember előtt viszont teljes dicsőségében feltárul. Mintha napjainkban is ez játszódna le: ahogy a tudomány egyre több fényt vet a teremtett világra, árnyékában úgy tűnnek tova a láthatatlan világ körvonalat.”
Philip Yancey
Hivatásos újságíróként számos magazinnak dolgozik; írásai többek között megjelennek a Readers Digest, a Saturday Evening Post, a National Wildlife és a Christianity Today oldalain. Jelenleg utóbbi lap egyik főszerkesztője. Műveit 25 nyelvre fordították le, és több mint 14 millió példányban adták el szerte a világban.
Lapozzon bele