Minden szülő vágyik rá, hogy ne csak ő szeresse gyermekét, hanem a kicsik is kifejezzék ezt egymás felé. A szeretetnyelvekről szinte mindenki hallott már, olvashatunk róla párkapcsolati, szülő-gyermek, sőt kamasz vonatkozásban, készült egyedülállókra fókuszáló változat is, de hogyan beszéljünk róla gyermekeknek és gyermekekkel? Ebben nyújt nagy segítséget ez a könyv, mely tulajdonképpen egy mese. A gyermekek számára ismerős helyzetet ír le, szokatlan körülmények között: szülinapi zsúr az állatkereskedésben! A történetben szereplő gyermekek egy „Gazdi-pajti párosító” játékban vesznek részt. Nemcsak a szülinaposok kapnak ajándékot, hanem a meghívottak is. Az lesz számukra a „tökéletes pajtás”, akinek a viselkedése illik a gazdi szeretetnyelvéhez. A könyv bemutatja a szeretetnyelveket, és rögtön egy-egy példával is illusztrálja azokat. Kedves kis állatokat ismerünk meg, és együtt izgulhatunk a leendő kis gazdikkal, hogy ki melyik állatot kapja. Vajon mindenkinek meglesz a tökéletes pajtása?
A mese alapján elgondolkodhatunk a saját szeretetnyelvünkön, illetve megtanulhatunk odafigyelni másokéra is családban vagy óvodai/iskolai közösségben egyaránt. Emellett a könyv lapjai feladatokat is rejtenek, így tökéletesen alkalmas közös családi mesélésekre is. A gyermekek számára is fontos, hogy meg tudják fogalmazni a saját igényeiket akár a szeretet terén is, és megtanuljanak kreatívan szeretni. A könyv olvasása közben többféle érzelem is előkerül, melyek megnevezése, tudatosítása és átélése az érzelmi intelligencia fejlesztésének szerves része.
Kíváncsi voltam, hogy a könyv a gyakorlatban is megállja-e a helyét. Odaadtam egy tanító néninek, aki kellően nyitott volt a feladatra, és az adventben ebből olvasgatott az osztályának a napköziben. Elvégezte velük a könyv hátuljában található „szeretetnyelvtesztet” is, és több kis diák (harmadikosok) lelkesen mondta el, hogy így már könnyebben tud karácsonyi ajándékot választani annak, akit az angyalkás játékban „húzott”. A tanító néninek is nagy segítség volt, hogy kire kell jobban odafigyelni például az elismerő szavak terén és ki az, akit szavak helyett „csak” meg kell simogatni. Elhatározta, hogy a legközelebbi osztályánál már elsőben oda fog figyelni erre, hogy hatékonyabban fejezhesse ki a szeretetét diákjai felé.
Fodor Ákosné Anna/Harmat