Lehet-e bármi újat mondani Jézus talán legismertebb példázatáról? A bevett magyarázatok a lázadó fiatalabb fiú bűnösségét szokták hangsúlyozni, ám a híres New York-i lelkipásztor szerint Jézus ismert példázatának igazi címzettje a mindenkori „idősebb testvér”, a kegyes gyülekezeti tag, aki sokkal inkább elveszett, mint a lázadó fiatalabb.
Saját jósága, törvénytisztelete vakítja el, betegsége, mivel nincsen tudatában, halálos lehet. Elsősorban az önigazult hívőnek kell meghallania az evangéliumot, mely nem más, mint az Atya meghívása szeretetének ünnepére.
Vélemény a könyvről
Tegnap este, ahogyan olvastam, igazán heves érzelmeket váltottak ki belőlem Tim Keller gondolatai. Egyrészt majd leesett a fejem a bólogatástól, és az igen-igen-igen-ektől, na meg a hümmögéstől, hogy ez mennyire igaz. Súlyos vallás és egyházkritika szüremkedik át a sorain. Például nagyon eltalált az a bekezdés, amikor arról ír, hogy kik járnak a Redeemer presbiteriánus gyülekezetbe, ahol ő a lelkész: egyharmad hívő, egyharmad nem-hívő (kereső), és egyharmad gyógyulófélben lévő hívő. Talán még soha sehol nem olvastam konkrétan az idősebb testvér és az egyház „nagyöregjei” közötti párhuzamról. A gyógyulófélben lévő hívők azok a fiatalabb testvérek, akiket az idősebb testvérek agyon kínoztak a fene-nagy tökéletességükkel, az ítélkezéssel, a kirekesztéssel, a brutális perfekcionizmusukka, könyörtelen erkölcsösségükkel, képmutatásukkal és persze tökéletes „hitükkel”. Nagyon ismerős érzések. – Részlet az ujragondolo.hu könyvkritikájából
Minden könyv egy új világ. Ha nem az, kár volt megírni. Amikor kézbe vesszük, azzal a várakozással tesszük, hogy addig ismeretlen titkok világába kalauzol bennünket…
Ez a könyv megtanít bennünket arra, hogy a klasszikusnak és olyan kézenfekvőnek tűnő példázatértelmezést félretéve, egy teljesen más kontextusban kezdjünk gondolkodni. Leleplező erővel árad belőle a felismerés: Te vagy az az ember, aki így vagy úgy, de tékozol. Te vagy az az ember, akinek át kell gondolni vagy a lázadása, vagy a jósága mozgatóerőit. Te vagy az az ember, aki már régen otthon lehetnél az Atyánál, csak vagy a kielégületlen, folytonos keresésed vagy kötelességből, nyereségvágyból mindent pontosan és jól tettél. Csak a legfontosabb: az Atyád iránti őszinte, mély szereteted hiányzott. Azt az Atyát hagytad el, aki pedig – bárki is légy! – mindig eléd siet!
A könyv írója nagyon találóan fogalmazza meg az ember folytonos keresését: szerinte két nagy spirituális útkeresés létezik, mindkettő arról szól, „hogyan kínálnak boldogságot, Istenre való rátalálást, problémákkal való megküzdést a követőiknek. De mindkettőt alapvetően tévedésként mutatja be, zsákutcaként. Azt akarja, hogy radikálisan más utat válasszunk. De melyiket? És hol keressük azt? A választ akkor találjuk meg, mikor észrevesszük, hogy Jézus szándékosan kihagyott valakit a történetből, azért, hogy mi magunk keressük meg, és ha megtaláltuk, végre hazatérhessünk.” – Részlet a baptist.hu -n megjelent véleményből, írta: Beke László.
Timothy Keller
Timothy Keller világhírű amerikai presbiteriánus lelkipásztor. Húsz éves manhattani egyházi szolgálata során sikerrel célozta meg a szkeptikus, urbános new yorki értelmiséget: ma ötezer főt számlál gyülekezete, és számos városban alapítottak további közösségeket. Amerika huszonöt legbefolyásosabb vallási vezetője közt tartják számon. Több könyve felkerült a New York Times bestseller-listájára.
Lapozzon bele